
Sikerült hozzájutnom egy külhoni kártyához, és ehhez mégcsak el sem kellett hagynom az országot. A hétvégi Drift-futamra készülve a CarToonCard molinóhoz akartam ruhaszárító-kötelet venni a DM-ben (Drogerie Markt), amikor a játékpolcokon belebotlottam a Cartamundi autóskártyájába. Kötelet persze nem kaptam, csak a VE-ben (Vasedény).
A Cartamundi Európa egyik legnagyobb kártyagyártó cége, az Ace Trumps sorozatába többféle autós, motoros, kamionos, harcjárműves kártya tartozik, én a Dakar-szériát fogtam ki. Egy hijján 300 forintért a manapság elterjedt kisalakú (6*9cm), 32 lapos, fényképes kártyát kaptam, egészen ízléses grafikával, jól olvasható tipográfiával, kiváló minőségű fényképekkel. Egyedül a címlaptól kavarodott fel a gyomrom, ez a színorgia nekem kissé sok volt. A papír - bár vékonyabb a számomra optimálisnál - és a nyomtatás nagyon jó minőségű, kellemes tapintása van a lapoknak mindkét oldalon. Sok olcsókártyánál elrontják a vágást, és "pereme" van a lapoknak, itt ez a probléma nem merül fel. Viszont penetráns festékszaga van, idővel talán majd enyhül.

A kártyát nemzetközi piacra tervezték, így a mellékelt apró leporellón kétféle játék szabálya öt nyelven is szerepel, magukon a lapokon csak az autók nevét írták betűkkel, a járművek paramétereit piktogramok jelzik. Hengerek száma, lökettérfogat, végsebesség, gyorsulás, legnagyobb teljesítmény és a hozzátartozó fordulatszám szerepelnek a lapokon. Szerintem az utóbbi helyett a tömeg érdekesebb lehetne. Az adatok pontosságát persze egy versenyautós kártyánál nehéz lenne ellenőrizni, de első ránézésre nem írnak extrém hülyeségeket.

Valószínűleg készletenként más és más adatokat adnak meg, mert a játékszabály jelmagyarázata a lapokon szereplő hatféle ábránál többet is tartalmaz. A külön csatolt, magyar nyelvű leírásból ez hiányzik, viszont a kettő helyett négyféle játékmód szabályát írta rá a magyar forgalmazó, mintegy bónuszként. A kártyát praktikus, két darabból álló, átlátszó, puha, műanyag dobozban tárolhatjuk.

A Dakar elég hálás téma autóskártya szempontból, sokféle tereprali versenyautót lehet összeválogatni hozzá, akár ugyanannak az autónak különböző évjáratú, és festésű példányait is. A Mitsubishi, Nissan, BMW, VW, Schlesser autók mellett sok kevésbé ismert buggy és kisebb csapatok gépei is bekerültek a készletbe. A képek nagyrésze háromnegyedes vagy teljes elölnézetből ábrázolja az autókat, leginkább verseny közben, vagyis sok a por és a homok, de ez a jó kép- és nyomdaminőség miatt nem zavaró úgy, mint a régi Rally-kártyámban a Skoda vízátkelése.

A négyeseket ebben a kártyában is ad hoc módon válogatták ki; a betűjelen kívül logikailag semmi nem köti össze a kvartett-társakat. Összességében ennyi negatívumot találtam, de a kisalakú, fényképes, olcsó kártyák mezőnyéből ezzel sem lóg ki lefelé az Ace Trumps Dakar.

Ezután figyelni fogok a DM-ben, hátha felbukkan a szupersportkocsis, vagy a luxusautós széria, ezt a paklit pedig elviszem bemutatni az úri közönségnek a következő autóskártyás találkozóra.
- Bowler Wildcat, Schlesser Ford Buggy Raid X202, Nissan T1, Mitsubishi Pajero
- Hock Buggy, Nissan P2, VW Tarek T2, Mitsubishi L200
- Nissan Terrano, Mitsubishi Pajero Evolution, Honda Civic Buggy, Mitsubishi T2
- X-raid BMW X5 Rally Raid, Buggy SMG, VW Touareg, Nissan Pick-Up
- Citroën ZX Ralley, X-Trail Nissan Dessoude, Mercedes ML T1, Mitsubishi L2000 T3
- MEGA Desert, KIA, VW Buggy, Ford Ranger
- Mercedes ML430, Nissan Rallye Pick-Up, Schlesser Buggy, Chevrolet ProTruck
- Mitsubishi Pajero T2, Suzuki JCJ, Mitsubishi Pajero Montero, IPSO