Egy vallomással kell kezdenem: pár nappal ezelőtt még fogalmam sem volt, hogy nevezik angolul az autóskártyát. A 'car card' és a 'car playing card' tükörfordításokkal próbálkoztam, de ezekre még a google sem nagyon hozott értékelhető eredményeket, pedig biztos voltam benne, hogy tele kellene lennie a netnek gyűjtőkkel, boltokkal, friss készletekkel.
De nem. Rossz irányba indultam, mint a móri nyomozás. Bár nekem is volt forró nyomom, az MSN Car Trumps, nem azt követtem. A gyanúmat még a közelmúltban vásárolt, Cartamundi féle Ace Trumps pakli sem keltette fel (már nem emlékeztem az MSN-es játékra), viszont amikor vettem egy Piatnik féle MegaTrumpf készletet, (jön! jön! jön!) már nem volt kétséges, a Trump felé kell haladni.
Hamarosan el is jutottam az autóskártyások mekkájába, megtudtam, mi az a játék, amit mindig is játszottam az autóskártyával, és azóta a CarToonCard weboldal angol verzióján is a Top Trumps kifejezést használom.
A 60-as években az osztrák Piatnik mutatta be az első kvartett típusú kártyát, amelyben szemben a magyar- vagy franciakártya 4 színébe sorolt 8, illetve 13 figurával, négyes csoportokba rendezte a lapokat. A négyeseket legtöbbször szám-betű vagy betű-szám párokkal jelölték: pl. (1A, 1B, 1C, 1D), (2A, 2B...) stb. illetve (A1, A2, A3, A4), (B1, B2...) stb., de egyes gyártók nem számoztak, betűztek, hanem kategóriajeleket használtak. Az utóbbi szisztémát követték a Corvina legendás autóskártyái, és mi is.
A leggyakrabban hadászati és közlekedési témában kiadott kvartettek eleinte ismeretterjesztő céllal készültek, az játék célja az azonos kvartettbe tartozó lapok összegyűjtése volt. Hamarosan, már a 70-es években megjelent az a játékszabály is, amelyet mi is szeretünk: a kártyán feltüntetett valamelyik paraméter alapján lehetett ütni, és a a cél már az összes lap begyűjtése lett. A Top Trump elnevezést 1977-ben a Dubreq cég használta először, azóta ezt variálgatja a többi gyártó is. Szerencse, hogy mi nem ismertük, így befolyásolás nélkül alkothattuk meg a CarToonCard nevet.
Akit részletesen érdekel a történet, és bírja az angolt, az ne hagyja ki a Wikipedia de illő szócikkét, és az Ultimate Top Trumps részletes Top Trumps történetét se. Az utóbbi, Nig Hewett oldala megér egy misét. A 90-es évek első felét idéző webdesign ne vegye el senki kedvét, ez egy aranybánya. Tucatnyi ország, tucatnyi cégének többszáz kártyája szerepel a katalógusában. Keresője ugyan nincs, de a sitemap jól használható. Némelyik kártyáról csak olvasni lehet, vagy csak a fedőlap látható (ki sincs csomagolva), másokat akár végig is lapozgathatunk. A shopban meg is vehetjük a kártyák egy részét: egyik-másik egykori olcsó pakliért ma már 8-10 GBP-t is elkérnek, ha bontatlan.
Nig és társai rendszeresen frissítik az oldalt, (nocsak, ez ismerős!) de a bőséges választék ellenére is távol vannak hiánytalan állapottól. Magyar pakliból például alig néhány van fenn, (azok is főleg kutyás kártyák) a klasszikus rajzolt autóskártyák közül pedig egy sincs. CarToonCard viszont hamarosan lesz, már viszi a posta a paklikat Dél Angliába, és ha lesz rá időm, szkennelek neki régieket, meg lolkártyákat is.
Bónusz: új kedvencem a számítógépvírus kvartett.
Turbo234 (törölt) 2008.06.12. 14:06:10
Találtam egy -az 'MSN car trumps'- féle netes autóskártyát.
www.cartrumps.com/