A Piatnik nevet valószínűleg mindenki ismeri, aki vett már a kezébe magyar- vagy franciakártyát. Nem meglepő, hogy az autóskártya piacon is képviseltetik magukat. Gyűjteményemet első körben az ÁLOM AUTÓK (sic!) készletükkel gyarapítottam - kőkemény 250 forintért.
Igen, így külön írva, ugyanis a két szót két sorba sikerült leírni, kötőjel nélkül. Nem egy "Yamada DVD játékos", de azért illene figyelni az öles betűkkel írt címre. Ettől eltekintve is vegyes érzéseim vannak a kártyával kapcsolatban.
A Piatnik, akárcsak a Cartamundi, ma már globalizált kártyával házal. A lapokon nincs semmi több nyelvre fordítandó szöveg, csak adatok és piktogramok, viszont háromféle címlap három különböző nyelvű készletet tud eladni - a hátlapjukon a megfelelő játékszabályokkal. A Megatrumpf (magyarul: Technikai gyermekkártya - LOL) készlet a klasszikus Top Trumps-sémát követi számok szerint összeállított kvartettekkel.
A design modern, műszerfalat mintáz. A piktogramok könnyen értelmezhetők, viszont a feliratokhoz használt LCD-t imitáló betűtípus már nem egyszer kiment a divatból. Kár volt visszahozni, olvashatatlan, megnehezíti a játékot is. Az műszaki adatok a motorra és a menetteljesítményekre vonatkoznak, de a hatból csak négy kapott piktogramot, a teljesítményt és a végsebességet legfeljebb a mértékegységről ismerhetjük fel. Plusz pont jár viszont azért, hogy a végsebesség a "műszerfal" sebességmérőjén is megjelenik.
Az autók pedig természetesen fényképekről néznek vissza a játékosra - ez nem is lenne baj, de sok képre a grafikus rátett egy elipszist és az azon kívül eső területeket homályossá alakította. Nem szép, nem kellett volna.
A nyomtatás, a kártyák minősége jó, szépen csúsznak, a kellő mértékben tapadnak. A legutóbb tesztelt Cartamundihoz képest enyhé "lisztes" a tapintásuk, de ettől még kellemes kézbe venni a lapokat. A készlet kétrészes műanyag dobozban kapható - ez pont olyan, mint a másik importkártyáé, csak az alsó fele nem átlátszó.
Próbáljuk meg kideríteni, mit jelent az álomautó a Piatnik kártyaszerkesztőinek: sportkocsi, drága luxusautó, drága terepjáró/SUV, tanulmányautó valamint fantomkép, kémfotó!
Az utolsó két "álom" rejtélyes számomra. Mit keres a készletben a Lamborghini Diablo utódjának szánt, majd elvetett Canto néven ismert prototípus félig-meddig álcázott példánya, ráadásul GT Diablo néven?* És vajon hogy kerül a létező autók közé a következő, még be nem mutatott Mercedes-Benz E-Class fantáziarajza? Lehet, hogy nem is így fog kinézni a végleges autó. Biztos, hogy autóértő ember állította össze a kvartetteket? Azt már meg sem merem kérdezni, hogy a nemlétező autók műszaki adatait honnan szedte - a tanulmányautókéval egyetemben.
*A nevekkel amúgy is gondok vannak, a Callaway C12 például Chevrolet Corvette C12 néve fut, vagy a modern retro Ford GT felirata Ford GT 40. Nem, ez nem ismeretterjesztés, ez félretájékoztatás.
Összességében nem vészes ez a kártya, csak ez a néhány szerkesztési pontatlanság ne lenne, és használnának hozzá olvashatóbb betűkészletet is. Készült pár fotó róla, alant kattintgatható.
- Ford GT40, Bugatti EB 18/4 Veyron, Range Rover MK 3, Bentley Cont. GTC
- Citroën C-Metisse, Cadillac Evoq, Aston Martin DB7 Vantage, Cadillac CTS
- Chevrolet Corvette C12, Jaguar XK, VW W 12, Lamborghini GT Diablo
- Maybach 57 S, Peugeot 908 RC, Ferrari Barchetta, Aston Martin V12
- Chevrolet Trail Blazer, Ferrari Superamerica F1, Lamborghini Miura, Porsche 911 Turbo
- Maserati Quattroporte, Maserati Coupé GT, Lamborghini Murciélago, Spyker C 8 Spider
- Mercedes E 4.0 V8, Porsche 911 Carrera 4S, Buick Black Hawk, Mercedes R 500
- Alfa Romeo Brera, AM General Hummer, Renault Nepta, Lamborghini Gallardo
Skip 2008.06.20. 16:46:34
Hammer · http://car-pencil-etc.blog.hu/ 2008.06.23. 22:17:20
a Hummer az durva